Strona główna zadzwoń: +48 784 913 009 Oferta Galeria Poradnik O firmie Kontakt Tło formularza Tło formularza

TRAWNIK


Trawnik - świeżo, miękko i wygodnie

Miękki, gęsty dywan przyciągający oczy nieskazitelną zielenią dodaje uroku w każdym ogrodzie. Trawnik jest ważnym elementem w kompozycji naszego ogrodu, jego zielona płaszczyzna stanowiąca tło dla innych roślin i małej architektury a także idealne miejsce wypoczynku, dziecięcych zabaw i sobotniego grillowania. Trawnik powinien być piękny a zarazem użyteczny, tak by można się nim cieszyć ale niekoniecznie pracować przy nim godzinami. Aby osiągnąć taki efekt najpierw trzeba zainwestować. Trud włożony w dobre rozplanowanie, przygotowanie podłoża, wysianie odpowiednich nasion i późniejszą pielęgnację trawnika procentuje przez długie lata. Mieszkańcy domków jednorodzinnych jak i właściciele firm coraz częściej decydują się na profesjonalną pomoc specjalistów, dzięki temu unikają błędów i kosztów związanych z rekonstrukcją trawnika.
Przy domach jednorodzinnych zakłada się przeważnie trawniki ozdobne lub rekreacyjne, czasami właściciele decydują się również na łąki kwietne. Trawniki ozdobne, nazywane też dywanowymi cieszą oko gładką, jednolicie koszoną murawą o jednolitym intensywnie zielonym zabarwieniu. Taki trawnik charakteryzuje się wolniejszym wzrostem i mniejszą odpornością na deptanie. Trawniki rekreacyjne jak sama nazwa wskazuje dobrze znoszą deptanie, służą do oglądania i zabawy, są najbardziej popularne.

Trawnik jak z bajki - 6 kroków do pięknego trawnika

1. Posprzątaj - usuwamy z terenu zaplanowanego pod trawnik wszystkie śmieci, kamienie, korzenie, gałęzie i chwasty.
2. Przekop glebę - używamy łopaty lub glebogryzarki, po przekopaniu usuwamy resztę śmieci, chwastów i korzeni. Glebę pod trawnik najlepiej jest spulchnić na głębokość co najmniej 20 cm. Staramy się pozostawić naturalną wierzchnią warstwę gleby.
3. Ukształtuj teren - powinien być wyrównany ale nie koniecznie płaski. Przygotowujemy warstwę urodzajną o grubości co najmniej 10-15 cm.
4. Poprowadź instalacje - podczas formowania terenu warto zastanowić się nad rozmieszczeniem instalacji elektrycznej, nawadniającej i drenażu. Rurki drenarskie i przewody elektryczne powinny znaleźć się na głębokości co najmniej 70 cm ( przewód nieosłonięty) lub 40 cm (w rurce PCW), a instalacje nawadniające na głębokości 20-30 cm.
5. Wykorzystaj nawóz - dla trawników optymalna kwasowość ziemi to pH 5,5-6,5. Zbyt niski odczyn powoduje wzrost mchów, zbyt wysoki sprzyja rozwojowi "chwastów" dwuliściennych.
6. Wyrównaj teren - do tego celu najlepiej wykorzystać walce napełnione wodą lub piaskiem o ciężarze powyżej 70 kg. Po wałowaniu gleba powinna mieć czas na ułożenie się, trwa to około 2-3 tygodnie.

Z nasion lub z rolki
Trawnik z siewu możemy zakładać zarówno na przełomie kwietnia maja jak i sierpnia września. W tym okresie nie jest on narażony na susze, wilgotna ziemia i umiarkowana temperatura sprzyjają kiełkowaniu traw i zwalniają nas z obowiązku częstego podlewania. Siejemy najlepiej w dni słoneczne i bezwietrzne, za pomocą siewnika lub z ręki. Połowę nasion siejemy wzdłuż a połowę idąc w poprzek działki. Zasianą powierzchnię lekko zruszamy grabiami, następnie wałujemy tak aby nasiona otoczone ziemią miały lepsze warunki do kiełkowania. Na koniec obficie podlewamy rozproszonym strumieniem wody aby nie wypłukać nasion. Cierpliwie czekamy... a po około 2 tygodniach trawa powinna zacząć kiełkować, musimy pamiętać, żeby w tym czasie nie deptać trawnika.
Założenie trawnika z rolki jest bardziej skomplikowane i wiąże się z większym ryzykiem niż siew. Ma też wiele zalet, główna to efektywna, gęsta i intensywnie zielona murawa pojawiająca się w naszym ogrodzie w jeden dzień.
Trawę w rolce możemy rozkładać od wczesnej wiosny do późnej jesieni. Na rynku dostępne są dwa rodzaje darni: hodowane na folii i wycinane z gruntu. Ta pierwsza jest droższa ale lepszej jakości, ponieważ w przeciwieństwie do darni gruntowej nie ma uszkodzonych systemów korzeniowych. Darń w rolkach musi być zwarta, zielona. << WRÓĆ DO ARTYKUŁÓW
Kreska
Strona główna       Oferta       Galeria       Poradnik       O firmie       Kontakt
Projektowanie oraz wykonanie ogrodów. Ogrody-Alicji.
        Wszelkie prawa zastrzeżone, Rzeszów 2008-2014r.
 Współpraca: osiedlesloneczne.com | fashionrattan.pl